
Co čtou úspěšní lidé? Tipy na knihy, které vás posunou
15. 12. 2022
„Hledáte inspiraci pro osobní či profesní rozvoj? Sháníte tipy na dárky k Vánocům nebo jen rádi trávíte dlouhé zimní večery s knížkou? Přečtěte si, jaké tituly doporučují úspěšní lidé z různých koutů byznysu. V rámci ankety jsme se jich zeptali, co rádi čtou, jaké knihy je inspirují nebo prostě jen baví. “
Tomáš Pikola (Training and Development Lead Europe, DXC Technology)
„Dvě patra knihovny v mé pracovně zabírají knihy Václava Havla a lidí z jeho okolí. Je zajímavé číst o době, ve které se formovaly základy dnešní společnosti. Zároveň je inspirující vidět, v jakých těžkých podmínkách zvládali lidé v disentu tvořit skvělé věci. Poslední přírůstek je Fašismus: Varování od Madeleine Albright.
Druhá pro mě důležitá sekce je literatura o vzdělávání a výchově dětí. Zajímám se o sebeřízené vzdělávání a o dětskou chuť se učit. Mojí snahou je aplikovat to podobně i na profesionální vzdělávání dospělých. Literatura o dětech je pro mě proto dobrý zdroj informací.“
Eva Metelková (Zakladatelka platformy Život na klíč)
„Mých oblíbených knížek je celá řada. Když ale vezmu ty, ke kterým se vždy ráda vracím, doporučuji tyto: Klíčem je klid (Ryan Holiday), Mnich, který prodal své Ferrari (Robin S. Sharma), Kam se poděl můj sýr? (Spencer Johnson) a Čtyři dohody (Miguel Ángel Ruiz).
Všechny tyto knížky jsou psané formou příběhů nebo naprosto srozumitelného vyprávění. Žádné složité výklady. Hned se do nich začtete a pak přicházejí ty “aha” momenty. V tom vidím jejich smysl: Uvědomit si některé věci, zamyslet se a najít odpověď na to, co sami v sobě řešíme. A v neposlední řadě mi dávají klid:)“
Lucia Krechlerová (Senior Business Development Manager, Born Digital)
„Nejvíce a dodnes čerpám z knihy Dona Miguela Ruize Láska, vztahy a přátelství. Nejen v soukromí, ale i v pracovním prostředí. A pak jsou knihy, ke kterým se vracím nebo je čtu postupně: Kam se poděl můj sýr? (Spencer Johnson), 11 manažerských hříchů (Klaus Schuster), 7 návyků skutečně efektivních lidí (Franklin Covey), Pozitivní inteligence (Shirzad Chamine), Síla introvertů: Jak uspět ve světě, který přeje extrovertům (Löhken Sylvia) a Nápady na ubrousku (Dan Roman).“
Ondřej Novák (Koordinátor redakce Obnovitelně.cz a mluvčí Svazu moderní energetiky)
„Na volné noze – je to asi poměrně tuctová volba, ale rozhodně opodstatněná. Údajně většina podnikatelů nepřežije v podnikání déle než dvě léta. Já svou živnostenskou káru táhnu už skoro sedmým rokem a z velké části za to vděčím právě téhle bibli svobodného života od Roberta Vlacha. Novinařina sice není klasické podnikání, ale základní pravidla platí všude: dodržovat sliby a termíny, přemýšlet dopředu a umět si říct o peníze. A to vás tahle kniha naučí.
A přesto říci životu ano – Viktor Frankl byl zakladatelem psychoterapeutického směru logoterapie, která se zabývá hledáním smyslu života. Ve své autobiografické knize popisuje vlastní zážitky z koncentračního tábora, který přežil jen díky tomu, že si vždy dokázal nějaký smysl najít, a to i v nelidských podmínkách nepředstavitelného utrpení. Není to úplně tradiční motivační četba, ale pomohla mi před pár lety získat nadhled nad vlastním bytím a překonat syndrom vyhoření. Najít smysl tam, kde jsem žádný neviděl. Pokud se někdy do téhle situace dostanete (a v případě nehmotné „práce hlavou“ je to riziko statisticky nemalé), rozhodně si tuhle krátkou knížku přečtěte.
Sám čtyřmi oceány – strhující popis pokusu o sólové obeplutí světa na vlastnoručně postavené plachetnici je povinnou četbou pro všechny milovníky dobrodružné četby a nekonečných modrých dálek. Já tuhle knihu ale zmiňuji z jiného důvodu. Plavba Petra Ondráčka nakonec skončila neúspěchem. A já díky ní pochopil, že důležité je v životě nejen být vytrvalý, ale taky vědět, kdy něco vzdát a jít domů. A to i přesto, že jde o celoživotní sen, k jehož naplnění už nebudete mít příležitost. Je to důležitá životní zkušenost a já za ni Petrovi takto zprostředkovaně děkuji. Měl jsem ho dokonce možnost poznat osobně, natočili jsme spolu před časem rozhlasové povídání a byl to pro mě jakožto jachtařské pískle velký zážitek. Díky Petře a dobrý vítr do plachet!“
Kateřina Tlachová (Sales Controller, BMW)
„Z profesionální hlediska považuji za zásadní Vliv: Síla přesvědčování a manipulace Roberta Cialdiniho. Rovina toho, jak může být jedna manipulace využita negativním i pozitivním způsobem, je velmi zajímavá. Z osobního pohledu doporučuji pak Nesnesitelná lehkost bytí Milana Kundery. Asi hlavně kvůli myšlence, že nikdo nemá právo nikoho soudit, protože nezná celý jeho příběh.“
Vašek Peterka (Division Leader Etnetera, před tím 8 let CEO Etnetera Motion)
„Vyzdvihnul bych Život na naší planetě: Mé svědectví a vize pro budoucnost od David Attenborough. Jestli se nevzpamatujeme, tak si můžeme ty manuály, jak vydělat prachy nebo vést lidi, strčit za klobouk :)“
Pár tipů na závěr
Daniela Sedloňová (Google certifikovaná trenérka leadershipu a mentální koučka) na svém na workshopu „Pracujte chytřeji, ne tvrději“ v souvislosti s větší efektivitou a lepším nastavováním priorit doporučila knihy Jediná věc (Gary Keller a Jay Papasan), Čtyřhodinový pracovní týden (Timothy Ferriss), Síla zvyku (Charles Duhigg).
V rámci naší ankety zazněly také tyto tituly:
Scaling Up – Verne Harnish
Inspirace Baťa – Gabriela Culík Končitíková
Profit first – Mike Michalowicz
Osobní finance – Petr Syrový a Tomáš Tyl
Jak drahé je zdarma – Dan Ariely
Jak na sítě – Eliška Vyhnánková, Michelle Losekoot
Začněte s proč – Simon Sinek
Faktomluva – Hans Rosling, Ola Rosling a Anna Rosling Rönlund
Autor článku: Anna Jurečková