Jen pětina Čechů si plánuje říct o více peněz. Kdy a jak požádat o zvýšení mzdy?

Jen pětina Čechů si plánuje říct o více peněz. Kdy a jak požádat o zvýšení mzdy?

18. 11. 2022

„Navzdory inflaci a rostoucím cenám energií má pouze pětina Čechů v plánu požádat v příštích měsících o navýšení platu. V rámci Evropy jde o nejhorší výsledek. V globálním kontextu chce ze sledovaných zemí méně lidí přidat pouze v Japonsku a Jižní Koreji. “

Světový průměr je 35 procent. Vyplývá to z průzkumu PwC Global Workforce Hopes and Fears 2022, do kterého se 52 195 zaměstnanců ve 44 zemích, z toho 1 041 lidí z Česka. Průzkum se zaměřil také na generační rozdíly. Reprezentativní vzorek respondentů byl rozdělený na generaci Z (18-25 let), mileniály (26-41 let), generaci X (42-57 let) a tzv. Baby Boomers (58-76 let). Podle zjištěných dat si o zvýšení mzdy chystají říct nejvíce mileniálové, mezi nimi si chce o přidání říct 27 procent Čechů. Výsledek 14 procent potom naznačuje, že nejvíce je svou mzdou spokojena generace X.

„Lidé po čtyřicítce už si zpravidla vybudovali slušnou pracovní pozici a s ní spojený vyšší plat. Naopak mladí lidé na začátku kariéry především sbírají zkušenosti,“ vysvětluje expertka na řízení lidských zdrojů Andrea Linhartová Palánová fakt, že z generace Z se na žádost o přidání chystá pouze 19 procent. Většina Čechů si neplánuje říct ani o povýšení, v této oblasti jsou čeští zaměstnanci (11 procent) dokonce na nejnižší příčce v rámci sledovaných zemí.

Nečekejte, že vám zaměstnavatel zvýší plat sám od sebe

Zůstává otázkou, jestli to svědčí o celkové spokojenosti mezi zaměstnanci v Česku s finančním ohodnocením a pracovním zařazením, nebo je na vině nedostatečná asertivita a obavy z předložení požadavků zaměstnavateli. Něco nám říká, že správně bude spíš druhá varianta. Ať už je to strach z odmítnutí nebo třeba nedostatek příležitostí pro setkání s nadřízeným, nečekejte, že vám zaměstnavatel navrhne navýšení sám od sebe. Vyjednávání o platu je jedna z nejvíce stresujících záležitostí v rámci zaměstnání. Je také velký rozdíl mezi vyjednáváním o platu na začátku pracovního poměru a v jeho průběhu. Před podpisem smlouvy se ptejte, jak v dané firmě funguje průběžné navyšování platu, jaká jsou interní pravidla ohledně bonusů a dalších benefitů.

Kdy je ten správný čas říct si o přidání? V každé firmě platí trochu jiná pravidla, obecně ale vidíme několik příležitostí pro žádost o navýšení platu.

 • Skončila vám zkušební doba nebo uplynul první rok ve firmě
 • Přidáno jste nedostali už několik let
 • Máte nižší mzdu, než je průměr, popřípadě na stejnou pozici nastoupil nový zaměstnanec a jeho nástupní plat přesahuje váš aktuální
 • Přibyly vám pracovní kompetence, zodpovědnost, popřípadě máte nově na starosti tým
 • Dokončili jste úspěšně významný úkol nebo projekt
 • V rámci ročního/kvartálního hodnotícího rozhovoru
 • Když se firmě daří a máte od svého nadřízeného zpětnou vazbu, že je s Vaší práci spokojený

Některé firmy mají ve smlouvě tzv. inflační doložku, která zaručuje vyrovnání platu zaměstnanců o inflaci. I růst spotřebitelských cen může být argumentem pro větší finanční ohodnocení. Čím dál běžnější je na českém pracovním trhu forma zaměstnání na živnost.
V takovém případě z částky, která vám chodí na účet, platíte kromě odvodů a daní často také počítač, dovolenou, vzdělávání. Pokud pracujete převážně na dálku tak k tomu připočtěte i internet a energie. I tyto věci by měl zaměstnavatel zohlednit.

Jak se na rozhovor s nadřízeným připravit?

 • Uvědomte si, že mluvit o penězích je normální. Některé firmy například zavazují zaměstnance mlčenlivostí ohledně výše mzdy, z právního hlediska ale tyto doložky nemají žádnou váhu, často jde jen o nástroj, jak zabránit tlakům na růst mezd.
 • V některých firmách naopak funguje transpatentní odměňování (např. Applifting), kde jsou v otázkách mzdy zcela otevření. Samozřejmě to vyžaduje specifickou firemní kulturu.
 • Udělejte si průzkum mezd na podobné pozice v daném regionu.
 • Připravte si pořádné argumenty. Proč byste měli dostat přidáno? Jak odvádíte svoji práci? Jaké jsou vaše výsledky a úspěchy? Buďte připraveni na tyto otázky odpovědět.
 • Předem si domluvte schůzku a zajistěte, že budete mít dostatek soukromí. Ideální je požádat o zvýšení platu osobně, případně prostřednictvím videohovoru.
 • Začněte stručně a jasně, například „Mám zájem probrat svůj plat, je nyní vhodná doba?“ nebo „Protože se těším na další spolupráci a můj kariérní růst ve společnosti, rád/a bych probral/a svůj plat“.
 • Buďte konkrétní. Uveďte požadovanou výši platu a jak jste k této částce došli.
 • Očekávejte, že ze strany nadřízeného může dojít k vyjednávání. Možná se vám nepodaří získat přesně takový plat, jaký jste chtěli, ale kompromis vám pomůže udělat krok správným směrem.
 • Nikdo nebude pracovat za stejné peníze deset let. Pokud šéf přidání tentokrát odmítne, ptejte se, kdy budete mít na zvýšení nárok, co byste měli pro zvýšení udělat.

A pokud nic z toho nepomůže, hledejte jinde. Firem, které ocení Vaše zkušenosti, pracovní nasazení a úspěchy je určitě víc. :)

 

# salary # increase # negotiation # courage # comfortzone # succes