TIPY A RADY K POHOVORU

TIPY A RADY K POHOVORU

20. 9. 2022

„Jak chytře odpovědět na zvídavé otázky personalistů?“

Je jasné, že na pohovor by se měl každý pečlivě připravit. Podívat se na webové stránky společnosti, popřemýšlet nad svou motivací pro danou firmu pracovat. Projít si svůj vlastní životopis a najít konkrétní zkušenosti, které by mohl na nové pozici zúročit. Podívat se na výroční zprávu, dohledat si informace o firmě, například jestli někoho sponzorují nebo se účastní zajímavých aktivit (pomůže to prolomit ledy a Váš přehled a snaha si zjistit něco navíc o firmě může i zaujmout).

Jsou tady ale i zvídavé otázky personalistů a hiring manažerů. Odpověď na otázku „Kolik žije v Chicagu ladičů pianin?“ Vám nedáme (Enrico Fermi Vám poradí jak na to). Ale jak chytře odpovědět na dotazy ohledně Vašich silných a slabých stránek, nebo kde se vidíte za 5 až 10 let Vám rády poradíme.

Typickou a oblíbenou otázkou HR je „Kde se vidíte za 5 let?“

Věřím, že všichni byste v tu chvíli nejraději odpověděli: „Na Vašem místě.“ nebo „Jako CEO Googlu.“ „Za 3 roky bych to tady chtěl vést, nejlépe jako generální ředitel.“, případně „Na pláži u moře před svou vlastní vilou a v garáži mít zaparkované Ferrari“. A určitě mnoho dalších kreativních odpovědí. Samozřejmě si je musíme nechat pro sebe. Škoda. Mohlo by být vtipné sledovat reakci protistrany.

Odpovědět ale tak, abyste udělali dojem, můžete například takhle: „Mým cílem je nejdřív uspět na pozici, o kterou se ucházím. Plnit nastavené cíle, zúročit své zkušenosti a posouvat firmu kupředu. Chci na sobě pracovat, poznat nové kolegy, sdílet, inspirovat a vzdělávat se.“ Pokud máte ambice na manažerskou pozici, nestyďte se je prezentovat. Komunikujte Vaše očekávání.

Vaše silné a slabé stránky je nejlepší popsat na konkrétních příkladech z Vaší praxe. Popište situaci, kdy jste úspěšně dokončili nějaký úkol nebo přispěli k vylepšení procesu. Určitě víte, díky kterým schopnostem jste to zvládli nebo co Vám činilo trochu obtíže.

Buďte: Autentičtí, Nadšení, Věcní a především Připraveni